קוביצה עלול להיעדר מעונת 2011 כולה

rb_rally_crashרוברט קוביצה, נהג לוטוס-רנו, שנפצע אתמול באיטליה בתאונת ראלי וסובל משברים מרובים ביד וברגל ימין, עלול להיעדר מעונת 2011 כולה; כך מסר פרופ' מאריו רוסלו, הרופא שהוזעק לעמוד בראש צוות של שבעה רופאים, אשר עמלו משך שבע שעות בניסיון לשחזר את ידו.

"צריך לחכות לפחות שבוע", הסביר פרופ' רוסלו לעיתונאים שהמתינו מחוץ לבית החולים סאנטה קורונה שבפייטרה ליגורה. "בטווח הזמן הזה עלולות לצוץ בעיות הקשורות למחזור הדם, וייתכן שנאלץ לנתח אותו שוב כדי לפתור אותן."

פרופ' רוסלו אמר עוד, כי למרות שבשלב זה לא ניתן לדעת בתוך כמה זמן יהיה מסוגל קוביצה לחזור אל מאחורי ההגה של מכונית פורמולה אחת, אם בכלל, הרי שעל פי ניסיונו, נהגים הם פציינטים "מיוחדים".

"במקרה של פגיעות עצביות התחזית הטובה ביותר היא שנה. קצת קשה לצפות את הדברים עכשיו, אי אפשר לדעת… נהגים הם פציינטים 'מיוחדים'. היו לי הרבה פציינטים רוכבי אופנועים, והם החלימו מאוד מהר ? הרבה יותר מהר מאנשים 'רגילים'."

זמן קצר לאחר התאונה נפוצו שמועות לפיהן נדרשו הרופאים לקטוע את ידו של קוביצה, ואחר כך נשללו. ואולם, פרופ' רוסלו הסביר כי במהלך הניתוח היה עליו לשחזר את האנטומיה של האמה בכללותה: העצמות, שנשברו כל אחת בשני מקומות, כלי דם, גידים ועצבים.

"בסיום הניתוח, ידו של רוברט קיבלה אספקת דם טובה והיא הייתה חמימה; זה בהחלט מעודד. כעת, רוברט מורדם ומונשם והוא יישאר בטיפול נמרץ למשך הלילה ? מצבו נותר קשה אך יציב."

קוביצה איבד שליטה על המכונית שאותה נהג, מסוג סקודה פאביה, בקילומטרים הראשונים של ראלי רונדה די אנדורה. הנווט שלו, ג'ייקוב גרבר אמר כי הוא אינו יודע מה גרם לפולני המוכשר לסטות מהדרך.

"היינו בקילומטרים הראשונים של הסטייג' הראשון. הסתכלתי ברשימות שלי ולא שמתי לב שהמכונית מחליקה", צוטט גרבר, ששרד את התאונה ללא פגע, בגאזטה דלו-ספורט האיטלקי. "רק אחרי התאונה ראיתי שרוברט מחזיק את היד, ואחרי כמה רגעים הוא איבד את ההכרה."

קוביצה נותר לכוד בתוך המכונית משך דקות ארוכות, שכן על מנת לחלצו ממנה נדרש ציוד חילוץ מיוחד. לא ברור אם התנגש בקצה גדר הבטיחות, או אם פשוט נקרעה ממקומה, אך זו חדרה אל תוך תא הנהג דרך תא המנוע.

את מקומו של קוביצה אמור לתפוס ברונו סנה, עליו אמר אריק בולייה, מנהל הקבוצה, כי מבין חמשת הנהגים הרזרביים, הוא זה אשר ייקרא אל הדגל, כאשר יעלה הצורך. ואולם, ייתכן כי לאור היעדרותו הממושכת של הפולני, תעדיף רנו לשכור את שירותיו של נהג מנוסה ויציב יותר.