פרשת לוטוס תידון בבית המשפט במרץ

המחלוקת בין לוטוס של פרננדז (Team Lotus) לבין קבוצת לוטוס (Group Lotus), בעניין זכות השימוש בשם המיתולוגי, תידון בפני בית המשפט בבריטניה החל ביום 21 במרץ – מוקדם הרבה יותר מן הצפוי. כך קבע שופט העליון, פיטר סמית', ביום שני, בבקשו להביא לסיום מהיר של הפרשה.

המשפט כאמור יימשך, ככל הנראה, עשרה ימים בלבד, ולפיכך צפוי המאבק בין הצדדים להגיע לידי סיום עוד לפני גרנד-פרי מלזיה, הוא המרוץ השלישי בעונת 2011. קודם להחלטתו של השופט העריכו רבים כי הפרשה לא תסתיים לפני תום העונה.

במרכזה של הפרשה עומדת תביעתו של פרננדז, לפיה קבוצת לוטוס הפרה הסכם שעליו חתמה עימו לשימוש בשם "לוטוס" משך חמש שנים, וכן עומדת למשפט גם זכותו של פרננדז לעשות שימוש בשמה החדש-ישן של קבוצתו, Team Lotus.

החלטתו של השופט כאמור אמנם אינה מספקת רמז באשר לאופן שבו יבואו הדברים על פתרונם, אולם סירובו של השופט ליתן פסק דין בהליך מקוצר, לפי בקשתה של קבוצת לוטוס, הוא בגדר נצחון ראשוני לפרננדז. בהחלטתו זו קבע השופט, למעשה, כי יש ממש בתביעתו של פרננדז וכי הדברים אינם ברורים כפי שטוענת קבוצת לוטוס.

מצד שני, ההחלטה להקדים את הדיון כדי להביא לסיומה המהיר של הפרשה, עוד לפני המרוץ השלישי, עשויה לסבך את הדברים מבחינתו של פרננדז – אם תתקבל תביעתה של קבוצת לוטוס – או אז יהיה עליו לשנות את שמה של קבוצתו שוב. פרננדז בוודאי העריך כי הדיונים ייארכו תקופה ארוכה, כך שיזכה לשקט תעשייתי בחזית זו, לכל הפחות במהלך העונה הנוכחית, ואולי אף עד כי הכל יתרגלו לנוכחותן של שתי קבוצות הנושאות את השם המיתולוגי.

במקרה או שלא במקרה, השופט סמית' הוא יליד מלזיה, היא ארץ מוצאן של שתי הקבוצות הנאבקות על זכות השימוש בשם "לוטוס". השופט סמית' התפרסם כאשר קבע כי דן בראון, מחבר רב המכר "צופן דה-וינצ'י", לא הפר זכויות יוצרים של מחברי הספר The Holy Blood and the Holy Grail, מייקל ביג'נט וריצ'ארד לי. בהשפעת הסופרים שילב השופט סמית' בפסק דינו כתב צופן.