רד-בול מכחישה שהפרה ההסכם להגבלת משאבים

קבוצת רד-בול שללה האשמות שהועלו כנגדה לאחרונה, לפיהן הפרה את ההסכם להגבלת משאבים (RRA) במהלך עונת 2010.

ארגון הקבוצות פועל במרץ להשגת הסכם חדש להגבלת משאבים, שייכנס לתוקף כבר בעונה הבאה, ויחול עד (וכולל) עונת 2017. המסגרת הכללית של הסכם זה כבר נוסחה במהלך סוף השבוע של גרנד-פרי סינגפור האחרון, אך ישנן עוד מספר מחלוקות ספציפיות מהותיות, בכלל זה תחומי הפיתוח שההסכם צריך לכלול (מערכות KERS, למשל), משך תקופת הסקירה בעניין חריגה מהמגבלות שנקבעו וכיצד ייענשו קבוצות שיפרו את ההסכם.

בפגישות האחרונות שערך ארגון הקבוצות ובהן נידון הנושא, כך על פי דיווחים שונים, הייתה רד-בול "דעתנית מדי", ודרשה הקלות בכל התחומים הספציפיים שצוינו לעיל. הגדיל לעשות מקס מוזלי, נשיא התאחדות הספורט המוטורי העולמית לשעבר, שבראיון לעיתון הגרמני Auto Motor Und Sport קבע כי הסיבה היחידה להתנהלותה של רד-בול כאמור היא העובדה שבעונה הקודמת הפרה את הסכם הגבלת המשאבים.

"רד-בול ביקשה חריגות. אם זה נכון, הרי שפירוש הדבר שהם הוציאו יותר ממה שמותר, ועכשיו הם דורשים מהקבוצות האחרות לאשר את זה. מעניין אותי מאוד כיצד יגיבו היריבות", צוטט מוזלי.

מנהל קבוצת רד-בול, כריסטיאן הורנר, דחה את הטענות ואמר כי קבוצתו עמדה במגבלות התקציב שהסכימה לו בעונת 2010, וכי הדוחות הוגשו לארגון הקבוצות. הסיבה היחידה לדרישתה של רד-בול לבצע שינויים בהסכם החדש, לא נועדה, אלא לשם קידום שוויון והגינות.

"ההסכם להגבלת משאבים הוא דבר חיובי עבור פורמולה אחת – הוא באמת ובתמים חסך עלויות", הסביר הורנר לאוטוספורט. "בניגוד להשערות, רד-בול עמדה בהסכם בעונת 2010 ? והיה לה, כנראה, התקציב השלישי או הרביעי בגודלו בסדרה… כולנו בעד חיסכון נוסף בעלויות, והסכם חדש להגבלת משאבים הוא דרך טובה להשיג זאת, כל עוד הוא יהיה עקבי, הוגן, צודק ושקוף, לרוחב כל הפעילויות, של כל הקבוצות. זה די דומה ללחיצה על בלון ? אתה לא רוצה ללחוץ קצה אחד רק כדי לגלות שכל האוויר עבר לקצה אחר."

אם לא תגענה הקבוצות להסכמה באשר לתנאי ההסכם החדש, סביר להניח שהן תידרשנה להמשיך לפעול על פי ההסכם הישן. פגישות נוספות של ארגון הקבוצות, בהן צפויים להיערך דיונים נוספים בעניין זה, יתקיימו לפני תחילת העונה.

סימון פרילו, מזכיר ארגון הקבוצות, סירב לפרט היכן בדיוק עומדים הדברים, אך ציין כי הוא בטוח שהסכם חדש יושג.