מקצה הדרוג של הגרנד-פרי היפני נדחה ליום ראשון

מקצה הדרוג של הגרנד-פרי היפני נדחה בשל גשם כבד וייערך מחר, חמש שעות לפני פתיחת המרוץ (שלוש לפנות בוקר, שעון ישראל).

כבר עם פתיחת האימון השלישי נראה היה כי התנאים שיצר הגשם הפכו את המסלול בלתי-אפשרי לנהיגה. נהגים בודדים ניסו את כוחם, אך ניכר היה כי צמיגי הגשם אינם מצליחים לנקז את כמויות המים העצומות שהצטברו. חיימה אלגרסוארי, נהג טורו-רוסו, היחיד משניים שביצעו הקפות מדודות, דיווח לקבוצתו כי אפילו הנסיעה בקו ישר קשה ומסוכנת מאוד.

לאור התחזיות, לפיהן צפוי הגשם להתחזק, העריכו הקבוצות כי מקצה הדרוג לא ייערך במועד – וכך היה: בתום מספר דחיות, החליט צ'ארלי וויטינג בתפקידו כמנהל המרוץ, לדחות את המקצה לבוקר יום ראשון.

זוהי הפעם הראשונה מאז הגרנד-פרי היפני של עונת 2004, שמקצה דרוג נדחה ליום המרוץ. רוס ברון, מנהל קבוצת מרצדס, דחה הצעה הקוראת לקברניטי הספורט לבדוק כיצד ניתן להתגבר על מזג אוויר כמו זה השורר כעת ביפן.

"קשה לדמיין כיצד ניתן להתמודד באופן אפקטיבי עם נסיבות כאלה", הסביר ברון. "יש לנו שני סוגים של צמיגים, וצמיג הגשם הוא הטוב ביותר שיש לנו. במכונית ששוקלת פחות מ-700 ק"ג, ונועלת צמיגים במידה כזו, יש גבול למה שניתן לעשות. אפילו מכונית הבטיחות התקשתה להקיף את המסלול."

סם מייקל, המנהל הטכני של קבוצת וויליאמס, חושב אחרת: "אמנם שינויים עושים את הספורט מעניין, אבל לא טוב שהצופים בטלויזיה רואים אנשי צוות משיטים סירות קטנות במורד ישורת המוסכים. זה מצחיק בערך חצי דקה, לא שעה. לא צריך להיות קשה מדי להמציא משהו. אפשר לשנות את התקנות הספורטיביות ולדאוג שצמיג מונסון אמיתי יהיה מצוי ברשות הקבוצות, עם חריצים בעומק של 10-12 מ"מ. צמיג כזה עשוי להיות איטי חמש או עשר שניות יותר בתנאי גשם נורמליים, וניתן יהיה להשתמש בו רק בתנאים כמו אלה השוררים היום. ההתאחדות אף יכולה להורות להשתמש בו במקצה זה או אחר, עד להודעה חדשה."

"כאשר יש לך ספקית צמיגים יחידה ניתן לעשות את זה", המשיך מייקל. "לא ניתן היה לעשות זאת קודם… אם היום היה יום ראשון, המרוץ היה מבוטל והיינו צריכים לערוך אותו ביום שני. עלות האחזקה של צמיגי מונסון היא מינימאלית ואפילו לא חייב להשתמש בהם, אלא פעם בשלוש שנים לערך. אבל לפחות היה לנו עם מה לעבוד."

המסלול בסוזוקה צפוי להיות רטוב גם במהלך מקצה הדרוג מחר לפנות בוקר, אם כי לא באופן שימנע נהיגה. במהלך היום צפויים התנאים להשתפר באופן משמעותי.