פרארי לא תיענש עוד בגין השימוש בהוראות קבוצתיות

מועצת הספורט המוטורי העולמית דנה היום בפרשת ההוראות הקבוצתיות של פרארי בגרנד-פרי הגרמני והחליטה פה-אחד שלא להטיל עליה עונש נוסף.

בהקפה ה-47 של המרוץ בהוקנהיים, נשמע קולו של רוב סמדלי, מהנדס המרוץ של פליפה מאסה ברשת הקשר הקבוצתית: "אלונסו מהיר ממך; אשר שהבנת". תגובתו של מאסה לא איחרה להגיע ומיד בהקפה הבאה הוא האיץ שלא כרגיל ביציאה מההיירפין ואפשר לאלונסו לעבור אותו בקלילות ולהוביל אותו אל דגל השחמט.

הגוף השופט של המועצה, לאחר ששמע את כל העדויות ובחן את הממצאים, קבע כי ממהלך הדברים כאמור משתמע בהחלט שפרארי עשתה שימוש בהוראות קבוצתיות והפרה את הוראות מאמר 39.1 לתקנות הספורטיביות.

לא זו בלבד, אלא שטענתה של פרארי, לפיה לא התערבה בתוצאות המרוץ, שכן כאשר נותרו עוד 18 הקפות כל תוצאה הייתה אפשרית, לא התקבלה. לפיכך, נקבע, פגעה פרארי באינטרס הספורטיבי והפרה את הוראות מאמר 151C.

גם טענה אחרת של פרארי, לפיה אלונסו היה מהיר ממאסה ברגעים שלפני העקיפה המדוברת, נשללה, לאחר שבדיון נחשף כי מהנדסי המרוץ של שני הנהגים הורו להם להפחית את כוח המנוע, כאשר לאחר מכן מהנדס המרוץ של אלונסו איפשר לו לחזור להשתמש בכוח מלא, בעוד מאסה נותר במצב כוח מופחת.

עם זאת, לצד הקביעות כאמור, ציין הגוף השופט כי מקרים אפשריים רבים נוספים בהם נעשה שימוש לכאורה בהוראות קבוצתיות מעידים על יישום בלתי-עקבי של התקנות בעניין זה, והשפיעו על גישתה של פרארי לנושא. הגוף המשפטי הכיר בחוסר הודאות והמורכבות של האיסור על שימוש בהוראות קבוצתיות, כמו גם בקשיים בזיהוי ובאכיפה, וקבע כי יש להסתפק בקנס שהוטל על הקבוצה, בסך מאה אלף דולר. פרארי תאלץ לשלם גם את העלויות שנגרמו להתאחדות כתוצאה ממימוש ההליכים נגדה.

"במקרה זה, הגוף השופט של מועצת הספורט המוטורי העולמית, מצא כי דרך הפעולה הראויה ביותר תהיה להעביר את הנושא לעיונה של קבוצת העבודה לענייני ספורט של ההתאחדות", נכתב במסמך ההחלטה הרשמי.

בפרארי בירכו על ההחלטה וביקשו להתרכז כעת בהבטחת תוצאה טובה בגרנד-פרי האיטלקי, מתוך כוונה לשפר הסיכויים להצלחה במאבק האליפות.

"פרארי מכירה בהחלטת מועצת הספורט המוטורי העולמית ביחס לתוצאות הגרנד-פרי הגרמני, ומבקשת להביע הערכה באשר להצעתה לבחון את הוראות מאמר 39.1 לתקנות הספורטיביות, לאור ממצאי הדיון."

"כעת, כל מאמצי הקבוצה יתרכזו באירוע המסלול הבא, הוא הגרנד-פרי האיטלקי שייערך במונזה בסוף השבוע הנוכחי."

ז'אן טוד, נשיא ההתאחדות, לא נכח בדיון ויוצג בו על ידי עורך דין. טוד הסביר בראיון ל-BBC כי לא היו די ראיות כדי להרשיע את פרארי.

"לפני שאתם צועקים 'אשם', עליכם להוכיח אשמה", אמר טוד, לפני שהוסיף כי גם הוא שייך לקבוצת האנשים שלמרות הכחשות פרארי מאמינים כי הקבוצה השתמשה בהוראות קבוצתיות.

להחלטת המועצה כאמור עשויות להיות השלכות כבר בעונה הנוכחית, כאשר רד-בול ומקלארן צפויות להזדקק לשימוש בהן כאשר המאבק המסתמן באליפות הנהגים, בין לואיס המילטון ומארק וובר, יגיע לשיא. כריסטיאן הורנר, מנהל קבוצת רד-בול, התייחס בציניות להחלטת המועצה ואמר עליה שהיא מהווה תקדים המאשר שימוש בהוראות קבוצתיות במחיר של מאה אלף דולר.

למעבר למסמך ההחלטה הרשמי שפרסמה ההתאחדות