מכרז שווא: לא תתקבל קבוצה נוספת בעונה הבאה

התאחדות הספורט המוטורי העולמית אישרה היום כי לא תעניק מקום לקבוצה נוספת בעונה הבאה, אחרי שמצאה כי אף אחת מהמועמדות שהשתתפו במכרז שפרסמה בתחילת השנה לא עמדה בקריטריונים הנדרשים.

בעקבות כישלונה של הקבוצה הכל-אמריקנית, USF1, לעמוד בלוח הזמנים לפני תחילת העונה הנוכחית, החליטה ההתאחדות לפרסם מכרז לבחירת קבוצה אחרת במקומה, וכן קבוצה רזרבית נוספת, למקרה שהקבוצה הנבחרת החדשה לא תעמוד גם היא בהתחייבויותיה.

מספר קבוצות הגישו הצעות השתתפות במכרז, בהן "סייפר" האמריקנית; "ארט", המתחרה באליפויות GP2 ופורמולה 3; "סטפאן ג'י.פי" הסרבית; "דוראנגו" האיטלקית, שאיחדה כוחות עם אלוף העולם לשעבר, ז'אק וילנייב; וכן "אפסילון" הספרדית. "סייפר" ו"ארט" פרשו עוד לפני פרסום התוצאות היום, ומבין הנותרות רבים ראו ב"אפסילון" כמועמדת המובילה.

ואולם, כאמור, בישיבת מועצת הספורט המוטורי העולמית שנערכה היום הוחלט כי אף אחת מהמועמדות לא נמצאה ראויה למקום המיותר.

"בהמשך להודעה לעיתונות מיום 19 במרץ 2010, אשר קראה לגורמים המעוניינים להשתתף באליפות פורמולה אחת של התאחדות הספורט המוטורי העולמית בעונות 2011-2012, הגישו מספר קבוצות הצעות בהתאם", נכתב בהודעה רשמית שפורסמה מיד בתום הישיבה שדנה בנושא. "עם זאת, אף אחת מהמועמדות לא עמדה בקריטריונים הנדרשים לקבלת מקום באליפות, ולפיכך, הקצאת המקום ה-13 לא תצא אל הפועל."

לנו לא נותר, אלא לתמוה האם ההחלטה מהווה המשך ישיר לסדרת החלטות מפוקפקות מן העבר, או שמא לקח ראוי לאור אירועי תהליך הסלקציה הקודם, כאשר מלבד כישלונה המהדהד של USF1, כמעט וחזינו בכישלונן של שתי קבוצות נוספות, "מאנור" ו"קאמפוס מטה", לפני שנמכרו והפכו ל"וירג'ין" ו"היספאניה", בהתאמה. לא זו בלבד, אלא שגם בגלגולן השני, כמו לוטוס, לא הצליחו הקבוצות החדשות לצבור אפילו נקודה אחת לרפואה ולא הותירו רושם חיובי כמעט כלל עד כה.

עוד ראוי לציין בהקשר זה, כי קבוצת "אפסילון", המועמדת המובילה לזכות במכרז הנוכחי, אמנם החלה לבצע פעולות ממשיות לקראת האפשרות שתיבחר כקבוצה ה-13, בכלל זה גם בחינת הדגם של המכונית שאיתה הייתה אמורה להתחרות במנהרת רוח, אבל מן הבחינה הפיננסית לא הכול היה חתום.

"ראשית, אני רוצה לומר שאנחנו מכבדים את החלטת ההתאחדות שלא לאשר את הקצאת המקום ה-13", אמר חואן וילאדלפראט, מבעלי הקבוצה ומנהלה, בראיון ל-Autosport. "אם לאחר בחינת המידע על המועמדות הוחלט שזו האופציה הטובה ביותר, הרי שכך הדבר."

"לדעתי, עדיף להשאיר את המקום הפנוי ריק מאשר לבחור קבוצה, אשר בהתאם ללוח הזמנים והדרישות, לא תהיה מוכנה לעונה הבאה. ידענו שיהיה לנו קשה מאוד להיבחר, שכן, כפי שתמיד אמרתי, עוד אין בידינו את המשאבים הכלכליים. בלי ההון הנדרש יהיה זה בלתי-אפשרי להמשיך בפרויקט כפי שהיינו רוצים."

"בשנה שעברה גייסנו משקיעים שלא הצלחנו לשכנע מחדש הפעם", הוסיף וילאדלפראט. "זה שאין לנו את האמצעים הכלכליים עכשיו, לא אומר שאיננו יכולים להשיג אותם בטווח זמן קצר. ברגע שהם יהיו בידינו נוכל לתכנן תרחישים אפשריים נוספים."

כאשר נשאל אם הוא מצטער על העבודה שהשקיעה הקבוצה בפרויקט עד כה, ענה וילאדלפראט: "כלל לא! כל מה שעשינו היה מתוך מטרה: להיות ראשונים ברשימה ומוכנים למקרה שנקבל את המקום הפנוי. זה לא קרה, אבל העבודה שהושקעה עזרה לנו לצבור ניסיון וידע בתחום. כפי שאמרתי, הרישיון ה-13 היה רק דרך אחת להשתתף בסדרה, אבל הוא לא הדרך היחידה. אנחנו בהחלט שוקלים אפשרויות נוספות ? שונות מאוד זו מזו. אני חוזר, האפשרויות האלה עוד לא ממשיות, אבל אנו נמשיך לעבוד גם בתחום הפיננסי וגם על הפיתוח כדי להיות מוכנים לקראתן."

ייתכן מאוד כי וילאדלפראט מכוון בדבריו האחרונים לשמועות שנפוצו באשר לשיתוף פעולה אפשרי עם היספאניה בעונה הבאה.