מוזלי תוקף את פרארי ומונטזמולו

נשיא FIA לשעבר, מקס מוזלי, התראיין לגיליון מאי של המגזין F1 Racing ותקף בחריפות את פרארי ואת נשיאה, לוקה די מונטזמולו.

"לוקה טוב מאוד עם אנשים, והוא בהחלט איש נאה ונעים", אמר מוזלי בראיון, "אבל, לדעתי, הוא גם דמות חלשה, שניתן להוביל בקלות."

הערותיו של מוזלי כאמור נאמרו במסגרת שורה של גילויים שחשף במענה לשאלתו של קורא, אם FIA בראשותו העדיף את פרארי על פני שאר הקבוצות.

"מעולם לא העדפנו את פרארי", ענה מוזלי, "למרות שהייתה תפיסה כזו. אתה יכול ללכת לפרארי והם יהיו כנים וגלויים איתך; רוב הקבוצות האחרות לא ינהגו כך."

עם זאת, מוזלי הודה כי FIA שגה באופן שבו ניהל את אירועי הגרנד-פרי המזלי של 1999, אז נפסלה פרארי מהמרוץ, לפני שערערה על ההחלטה לבית הדין של הפדרציה, ולאחר שנתגלו סטיות במידת לוחות ההסטה של מכוניותיה.

"לוחות ההסטה היו חוקיים אם הותקנו בזווית קלה ביחס לשלדה, ובלתי-חוקיים בהיותם אנכיים. אנחנו הורדנו אותם מהמכוניות כדי לבדוק אותם, ופרארי אמרו: 'לא, הם היו מותקנים בזווית קלה', ועל בסיס זה נתקבל הערעור. היינו צריכים להחרים את המכונית כולה, אבל לומדים מהחיים, ולא היינו עושים את אותה הטעות שוב."

מוזלי אמר עוד כי פרארי לא הייתה מוכנה להיות בעלת מעמד שווה לשאר הקבוצות. במאראנלו, לפי דבריו של מוזלי, לא יהיו מסוגלים לעבוד עם תקציב דומה לזה של היריבות.

"בין החודשים ינואר למאי בשנת 2008 התקיימה סדרה של פגישות, וכולם הסכימו על מגבלת התקציב ועל המתודולוגיה. אבל פרארי היו תמיד נגד. אני חושב שזה משום שהם יודעים שאם הייתה להם בידיים אותה הכמות של כסף להוציא, כמו שאר הקבוצות, הם ייכשלו."

מוזלי טען בראיון כי האיבה שגילו כלפיו אוהדים בזמן כהונתו כנשיא FIA, היא תוצאה של תפיסות מוטעות.

"אם האוהדים היו מבינים באמת את הסוגיות, אני לא חושב שהם היו נגדי. כל מה שעשיתי מאז ומעולם נעשה מתוך כוונה לשמור על פורמולה אחת בחיים ולמנוע ממנה להתמוטט. המבנה הרבה יותר רעוע ממה שאנשים חושבים."