רנו השיקה את ה-R30 והכריזה על ויטאלי פטרוב כנהג הקבוצה

קבוצת רנו הציגה היום בולנסיה את המכונית החדשה שלה, ה-R30, והכריזה על ויטאלי פטרוב כבן-זוגו של רוברט קוביצה. פטרוב יהיה לנהג הרוסי הראשון בסדרת פורמולה 1.

אריק בולייה, מנהל הקבוצה החדש אמר באירוע כי "תחילתה של עונת פורמולה 1 היא זמן של ציפייה גדולה. עבור רנו, זה נכון עוד יותר ב-2010, שהרי אנו מתחילים עידן חדש. ארגון חדש, נהגים חדשים וצבעים חדשים הם סיבה טובה להתרגש ויש הרבה לצפות לו בשנה שלפנינו".

כפי שניתן להתרשם מהתמונות, רנו חזרה להשתמש בצבעי הצהוב-שחור המסורתיים שלה, בהם עשתה שימוש קבוצת הפורמולה 1 "המקורית", בין השנים 1977-1985. מאז התבססו צבעי הקבוצה על צבעי נותני החסות העיקריים שלה. ING, התאגיד הבנקאי ההולנדי, החליט לסיים את חוזה החסות שלו עם הקבוצה, שנה אחת מוקדם מן המועד המקורי, לאור פרשת ההתרסקות המכוונת שבה הייתה מעורבת הקבוצה בגרנד-פרי סינגפור ב-2008. ואם לקבוצה הייתה הנטישה קשה מבחינה פיננסית, הרי שלאוהדי האסתטיקה שבינינו – התוצאה עושה טוב לעיניים.

בולייה אמר על המכונית כי היא אמורה להיות תחרותית, חזקה ואמינה. "בחרנו באסטרטגיית פיתוח אגרסיבית. המפעלים באנסטון ובוירי עבדו בתפוקה מלאה לאורך חודשי החורף הארוכים, כדי להבטיח שנתחיל את העונה בצורה המיטבית. המפעלים האלה הצליחו בעבר, ולא שכחו שם כיצד מנצחים בפורמולה 1".

מן התמונות שפורסמו ניתן להתרשם כי ה-R30 היא פיתוח של ה-R29 שאותה היא מחליפה. אף המכונית נותר עבה ורחב וייתכן כי נראה גרסא חדשה שלו מאוחר יותר, לקראת המרוץ בבחריין. באופן מפתיע, הכנף הקדמית נותרה כמעט כשהייתה, פשוטה למדי, אך כיוון שלפי ההערכות זהו אחד התחומים שבו כשלה ה-R29 כשלון משמעותי, נראה כי גם מבחינה זו צפויה המכונית לעבור שינוי מאסיבי.

בניגוד לשאר המכוניות שכבר הושקו, כונסי האוויר של הרנו נמשכים כמעט עד לרצפת המכונית. כמו בשאר המכוניות, ניכר כי עבודה רבה נעשתה באזור החלק האחורי, על מנת לשלב את קונספט הדיפיוזר הכפול באופן המיטבי, אף על פי שגם ברנו בחרו לכסות כליל את הדיפיוזר של המכונית. עוד ניתן להתרשם, כי צמד המפלטים הוסט עוד לאחור והמכונית כבר עוטה מדבקות למדידת חום על תומך הכנף האחורית היחיד, על מנת למדוד את ההשפעה של זה על המכלולים שבסמוך.

עוד הציגה היום רנו, את צוות נהגי המבחן החדש שלה. הו-פין טונג, הסיני-הולנדי, נבחר להוביל את ג'רום דיאמברוסיו ויאן צ'ארוז. השניים הראשונים הם נהגים המנוהלים על ידי Gravity, חברת ניהול ופיתוח נהגים שבבעלותו של ג'רארד לופז, שותף הבעלות החדש של רנו. טונג בן ה-27 התחרה בעבר בסדרת GP2 ו-A1GP. דיאמברוסיו הבלגי הוא אלוף פורמולה מסטר הבינלאומית לשעבר ובעונה הבאה יתחרה זו העונה השלישית בסדרת GP2. שארוז הצ'כי זכה בעונה שעברה בתואר האליפות בסגרת LMP1 עם אסטון-מרטין ויחזור בעונה הבאה לנהיגת מכוניות חד-מושביות בסדרת פורמולה רנו 3.5.

בוב בל, מנכ"ל הקבוצה, הסביר כי היא מצפה להפיק תועלת משיפורים שביצעה במנהרת הרוח ובמערכות ה-CFD שלה.

ביחס לפטרוב, טענו נציגי הקבוצה כי הוא נבחר על סמך כישוריו ולא על סמך הגב הכלכלי שהוא יכול לספק. על פי השמועות, פטרוב הביא עימו לרנו תקציב של כ-10 מיליון ליש"ט. לא זו בלבד, אלא שישנם כאלה המעריכים כי רנו עשויה לנצל את הקשר עם רוסיה על מנת ליישם שיתוף פעולה בין מפעל הרכב שלה ומותג "דאצי'ה" שבו היא מחזיקה, עם מפעלי הרכב הרוסי "לאדה". להשערות אלה ניתן, אולי, ביסוס בדבריו של בולייה על פטרוב, לפיהם "העובדה שהוא רוסי עשויה לפתוח, מבחינה אסטרטגית, אפשרויות חדשות עבור פורמולה 1 – ולא רק עבור רנו – ביחס לעתיד".

ג'רארד לופז, מי שקנה לאחרונה חלק נכבד בהון הקבוצה, הודה כי תקציבה לעונת 2010 אינו מובטח עוד וכי היא מנהלת משא ומתן עם ספונסרים שונים להשלמתו. כשנשאל איזה חלק בדיוק מהתקציב כבר הובטח ענה לופז: "אני טוב במספרים, אז אני מעריך שכ-83%. חלק גדול".

רוברט קוביצה אמר באירוע ההשקה כי למרות השינויים המשמעותיים שנערכו בה במהלך החורף, הוא סמוך ובטוח שתוצאתם חיובית בסך הכל ובעיקר מגישתם של המשקיעים החדשים בקבוצה למרוצים.

ויטאלי פטרוב ניצל את ההזדמנות כדי לדחוף את התוכניות לקיום גרנד-פרי רוסי: "זה מה שניסיתי לעשות מזה זמן רב. כשנהגתי ב-GP2 תמיד ניסיתי להביא את הטלויזיה והעיתונים להגיד שרוסיה היא מדינה גדולה שצריך להתקיים בה גרנד-פרי. זה חייב להיות. אולי עכשיו, כשאני כאן, הם יתעוררו וינסו לעשות משהו".

פטרוב התייחס גם לחוסר הצלחתו של עמיתו ב-GP2, רומאן גרוסאין, בקבוצה ואמר כי לדעתו הוא נובע מן העובדה שגרוסיאן לא קיבל מספיק ימי מבחן בשל האיסור על קיום מבחנים. "אני חושב שלי יהיה זמן ללמוד קצת ואז נראה", חתם פטרוב.

רנו R30 – נתונים טכניים
מנוע: רנו RS27-2010
משקל מנוע: 95 ק"ג
דלק ושמנים: "elf"
תיבת הילוכים: רנו, 7 הילוכים קדמיים + הילוך אחורי, חצי-אוטומטית נשלטת אלקטרונית, מנגנון Quick-Shift
דיפרנציאל מוגבל החלקה
בלמים: Hitco ו-AP-Racing
מתלים: עצמאיים, עצמות עצה כפולות
חישוקים: 13 אינץ', OZ
משקל כולל נהג ונוזלים: 620 ק"ג