סוף שבוע של החלטות

גופי הניהול של סדרת הפורמולה 1 קיבלו ועוד צפויים לקבל שורה של החלטות אדמניסטרטיביות, בהן שינוי שיטת הניקוד, חילופי תפקידים ועוד.

ארגון הקבוצות (FOTA) בחר אתמול במרטין וויטמארש, מנהל קבוצת מקלארן ויושב-ראש קבוצת העבודה לענייני ספורט של הארגון, כנשיאו החדש. וויטמארש יחליף את לוקה די-מונטזמולו, נשיא פרארי, שמסיים את כהונתו בסוף החודש. בשלב זה לא ברור מי ישמש כסגנו, במקומו של ג'ון הואיט. את מקומו של וויטמארש כיושב-ראש קבוצת העבודה לענייני ספורט יתפוס כריסטיאן הורנר, מנהל קבוצת רד-בול, ואילו רוס ברון יישאר בתפקידו כיושב-ראש קבוצת העבודה לעניינים טכניים.

עוד הוחלט בארגון הקבוצות, לקיים השקה משותפת של כלל המכוניות, שתתקיים, ככל הנראה, בולנסיה, בימים 29 ו-30 לינואר.

ועדת הפורמולה 1, נתכנסה אתמול לפגישה ראשונה מזה 4 שנים, ובמבנה החדש, לאחר החתימה על הסכם הקונקורד האחרון. ועדת הפורמולה 1 היא גוף המורכב מבעלי מניות של קבוצות, יזמים, ספקים וספונסרים. את הישיבה אתמול ניהל ברני אקלסטון ונכח בה גם ז'אן טוד, נשיא FIA החדש. הועדה הסכימה לשינוי שמה של קבוצת ברון ל-"מרצדס", לפנים משורת הדין ומבלי שתאבד את זכויותיה ההיסטוריות, ועל סמך "תרומתה רבת השנים ומחויבותה של מרצדס לספורט".

הועדה אישרה גם את שינוי שיטת הניקוד, כך שהמנצח במרוץ יזכה ב-25 נקודות, ואילו המסיימים במקומות השני והשלישי יזכו ב-20 ו-15 נקודות, בהתאמה. המקומות הבאים יזכו ב-10,8,6,5,3,2,1 נקודות, ובסך הכל יתחלקו הנקודות בין עשרת המקומות הראשונים. שינוי השיטה נועד לאפשר חלוקה הוגנת יותר של הנקודות, בהתחשב בגידול במספר המכוניות הצפוי בעונה הבאה.

הועדה העניקה סמכות לקבוצת העבודה לענייני ספורט של הארגון, המורכבת מנציגי FIA והקבוצות, להציע אמצעים שדרכם ניתן יהיה להגביר את העניין במרוצים. בין היתר, נראה כי יוצע לחייב את הקבוצות לעצור במהלך מרוץ פעמיים, במקום פעם אחת (משום שחייב להשתמש בשני סוגי הצמיגים המוצעים). כמו כן, ייתכן כי תושג הסכמה לאפשר מבחנים במהלך העונה. כל השינויים צריכים להיות מאושרים פה-אחד על ידי הקבוצות עבור עונת 2010, ולקבל רוב עבור עונת 2011.

מועצת הספורט המוטורי העולמית תתכנס היום (שישי) בפריז לדיון בהחלטות שלעיל, כמו גם בנושאים נוספים שעל סדר יומה. ז'אן טוד יהיה נוכח לראשונה כיושב ראש FIA.

ביום רביעי התקיים פורום ספורט מוטורי ועסקים, בו לקחו חלק טוני פרננדז, מנהל קבוצת לוטוס, וג'ררד לופז, המייצג את קרן הון הסיכון שהתפרסם כי הציעה הצעה לרכישת קבוצת רנו. היום יתקיים גם טקס הגאלה המסורתי.